صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 یک عکس ، یک عکاس ـ 7 بخش عمومی

9

این تصویر سیاه‌وسپید خش‌دار که یادگاری از بیش از 68 سال پیش است، نخستین عکس فضایی از زمین است که آن را یک موشک بالستیک از بلندای 100کیلومتری گرفته است.
این عکس در 24 اکتبر 1946 / 4 آبان 1325 با دوربین نصب‎شده بر دماغه‌ی یک فروند موشک V2 که از صحرای نیومکزیکو پرتاب شده بود، گرفته شده است. موشک یادشده در بازگشت پس از برخورد به زمین تکه‌تکه شد و دانشمندان آمریکایی توانستند نگاتیو 35میلی‌متری این عکس را از میان بقایای موشک بازیابی کنند.


برای دیدن عکس در اندازه‌ای بزرگ‏تر (920x1200 پیکسل و حجم 1 مگابایت) اینجا را کلیک کنید.
موشک V2 که شاه‌کلید فتح فضا از سوی اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحد آمریکا در دهه‌ی 1950م. / 1330خ. بود، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای تکنولوژیک آلمان نازی در جنگ جهانی دوم بود که البته با هدف دیگری (بمباران لندن از راه‌دور) گسترش یافته بود.
پس از پایان جنگ، شوروی و آمریکا موشک‌های دست‌نخورده‌ی V@ را به‌عنوان غنیمت جنگی تصاحب کردند. در این میان، موشک‌های بیش‌تری سهم شوروی شد، اما آمریکایی‌ها توانستند از دانش دانشمندانِ برجسته‌ی پروژه‌ی موشکی آلمان بهره‌مند شوند که یکی از تأثیرگذارترینِ آن‌ها، «ورنر فون‌براون» بود.
موشک V2 نخستین ابزار ساخته‌ی بشر بود که توانست از اتمسفر زمین بیرون برود و مرز فضا (بلندای 100 کیلومتری از سطح زمین) را پشت‌سر بگذارد. شالوده و سنگ بنای موشک‌های ماهواره‌بر، کپسول‌های حامل انسان و موشک‌های بالستیکِ هسته‌ای، همین موشک آلمانی است.

برگرفته از : khabaronline.ir
و newscientist.com
ویرایش و آماده‌سازی : امیریاشار فیلااین هم لینک‌های شش بخش پیشین «یک عکس ، یک عکاس» برای دوستانی که این شش بخش را ندیده‌اند:
«یک عکس ، یک عکاس ـ 1»
«یک عکس ، یک عکاس ـ 2»
«یک عکس ، یک عکاس ـ 3»
«یک عکس ، یک عکاس ـ 4»
«یک عکس ، یک عکاس ـ 5»
«یک عکس ، یک عکاس ـ 6»

یکشنبه 10 اسفند 1393 ساعت 14:44  
 نظرات