صفحه شخصی امیر یاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیر یاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  ویراستار، روزنامه‌نگار، کارشناس تولید محتوا و رسانه‌گر حوزه‌ی شهر، ساختمان، معماری و مهندسی
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 دستاورد بزرگ ناسا اعلام شد : در مریخ آبِ مایع هست بخش عمومی

6

پیش‌تر (بامداد یک‌شنبه) در خبری فوری که در قالب یک «کامنت» در پای روزنوشت «رویای زرین سال: پاییز» گذاشتم، به آگاهی مخاطبان ارجمند رساندم که ناسا اعلام کرده به یافته‌ی علمی بزرگی درباره‌ی مریخ دست یافته، و روز دوشنبه در یک نشستِ رسانه‌ایِ فوری این دستاورد بزرگ را اعلام خواهد کرد و «پاسخ یک راز بزرگ» را که همیشه درباره‌ی مریخ وجود داشته، به آگاهی جهانیان خواهد رسانید.
اکنون چند ساعتی است که این نشست رسانه‌ایِ مهم برگزار و یافته‌ی بزرگِ ناسا اعلام شده است: در فصل‌های گرم، بر مریخ آبِ مایع روان است.
مسئولان ناسا در نشست رسانه‌ایِ پیش‌گفته اعلام کردند با بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست‌آمده از پایگاه‌های فضایی و تجهیزات و ابزارهایی که به مریخ فرستاده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که جریان‌هایی از آب شور بر روی سیاره‌ی سرخ پدیدار می‌شوند. به گفته‌ی دانشمندان، تغییر رد جریان آب در فصل‌ها و بلندی‌های گوناگون، نمایانگر وجود چرخه‌ای از آب در بخش‌هایی از این سیاره است. این موضوع می‌تواند به‌معنای وجود گونه‌ای از زیست در سیاره‌ی سرخ باشد. باید توجه داشت که آبِ یافته‌شده خالص نیست و نوعی نمکِ موجود در آن، باعث می‌شود که این آب بتواند در دمای معمولِ مریخ که 50 درجه‌ی سلیوس زیر صفر است، روان و جاری باشد.
دانشمندان ناسا در این نشست همچنین اعلام کردند که برای اثبات وجود گونه‌ای از زیست بر روی مریخ، هنوز به زمان نیاز دارند، اما یافته شدنِ آب نشان می‌دهد که این موضوع شدنی، ممکن و محتمل است.
«جیم گرین»، مدیر بخش سیاره‌شناسی ناسا می‌گوید: «این یافته‌ها بسیار مهم هستند، اما تنها بخشی از چرخه‌ی آب بر روی مریخ را نشان می‌دهند، که ما تازه متوجه آن شده‌ایم. امروز اعلام می‌کنیم که برخلاف آنچه گمان می‌کردیم، مریخ سیاره‌ای خشک و بیابانی نیست.»
گفتنی‌ست، پیش از این وجود آب در حالت جامد در فضا تأیید شده بود؛ اما یافته شدنِ آب در حالت مایع بر روی سیاره‌ی مریخ، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ناسا تا کنون به شمار می‌آید.


در تصویر متحرکی که ناسا منتشر کرده، به‌روشنی دیده می‌شود که رگه‌های تیره (که نشان‌دهنده‌ی آبِ روان و مایع هستند) بر روی یک سراشیبی در مریخ چه‌گونه در طی فصل‌ها تغییر می‌کنند. این تصویر متحرک را می‌توانید این‌جا ببینید.
گفته می‌شود در پی اعلام خبر این دستاورد بزرگ در برنامه‌ای تلویزیونی که در اینترنت هم زنده پخش می‌شد، به‌خاطر یورش بردن شمار بسیار زیادی از کاربران برای در میان گذاشتن این خبر، اینترنت در سراسر جهان، کُند و کم‌سرعت شد.


برگرفته از : nasa.govو khabaronline.ir euronews.com
ویرایش و یکپارچه‌سازی : امیریاشار فیلا


سه شنبه 7 مهر 1394 ساعت 09:50  
 نظرات    
 
امیر یاشار فیلا 04:51 شنبه 11 مهر 1394
0
 امیر یاشار فیلا


آنچه وبگاه ماه‌نامه‌ی «نجوم» درباره‌ی یافته شدن آب روان در مریخ منتشر کرد ...

«... مدت‌ها پیش مدارگرد اکتشافی مریخ (MRO) با تلسکوپ نیم‌متری و دقیق «HiRISE» رگه‌های تیره‌ای بر لبه‌‌‌های دیواره‌ی گودال‌های مریخی ثبت کرده بود، که چیستی آن همواره برای دانشمندان پرسش‌برانگیز بود. آن‌ها می‌دیدند در طول بهار و تابستانِ مریخی، این رگه‌ها پدید می‌آیند و گسترش می‎یابند و سپس در فصل‌های پاییز و زمستان از میان می‌روند. گمان دانشمندان این بود که باید آبِ مایع چنین ساختارهایی را پدید آورد؛ اما مدارک کافی برای اثبات این ادعا نداشتند. اکنون ناسا اعلام کرده است که طیف‌سنجی این مناطق نشان می‌دهد آب شور غلیظ حاوی نمک و انواعی از ترکیبات شیمیایی، در دماهای به‌نسبت سرد مریخ (از حدود منفی 70 تا 24 درجه‌ی سانتی‌گراد) جاری می‌شود...»

متن کامل مطلب وبگاه ماه‌نامه‌ی «نجوم»

Nojum Mars
امیر یاشار فیلا 05:02 شنبه 11 مهر 1394
0
 امیر یاشار فیلا


تشریح جزییات یافته شدنِ آب روان در مریخ، 
در گفت‌وگوی خبرگزاری مهر با پژوهشگر ارشد بنیاد دانش‌های سیاره‌ای آمریکا

«ویلیام هارتمن» گفته : «قطعا نشانه‌های روشنی مبنی بر وجود زیست در گذشته‌ی مریخ وجود دارد. حتا می‌توان گفت هم‌اکنون نیز بخت وجود زندگی در سیاره‌ی مرموز بالاست. تا آن‌جا که ما این‌جا در زمین و درباره‌ی آن می‌دانیم، آب مایع برای آغاز و تداوم زیست ضروری به نظر می رسد. داده‌های تازه‌ی به‌دست‌آمده از مریخ و ترکیب آن با آنچه پیش‌تر درباره‌ی این سیاره می‌دانستیم، گویای یک واقعیت مهم است: آب در مریخ و به شکل یخ زیرسطحی و مقداری هم به شکل آب ـ یخ در ترکیب با یخ دی‌اکسیدکربن در نواحی قطبی این سیاره "قطعاً" وجود دارد ...»


متن کامل گفت‌وگوی اختصاصی خبرگزاری مهر با ویلیام هارتمن

Mehr Mars
امیر یاشار فیلا 05:11 شنبه 11 مهر 1394
0
 امیر یاشار فیلا


آنچه وبگاه «کانون نگارش و ترجمه» درباره‌ی یافته شدن آب روان در مریخ منتشر کرد ...

«... برخی از دانشمندان اخترزیست‌شناس از ناسا انتقاد کرده‌اند که چرا در مأموریت آینده‌ی «مریخ ۲۰۲۰» ابزار تعیین‌کننده‌ی توالی دی‌ان‌ای را کنار گذاشته است؛ ابزارهایی که می‌توانند به فرآیند پیدا کردنِ میکروارگانیسم‌ها کمک کنند. گروهی دیگر از دانشمندان هم با مدارکِ به‌دست‌آمده به‌وسیله‌ی مریخ‌نوردها قانع نمی‌شوند و معتقدند برای این که ثابت شود زیست روی مریخ وجود دارد، باید نمونه‌هایی از خاکِ مریخ به زمین آورده شود ...»

متن کامل گزارش «کانوت»

Canot Mars
امیر یاشار فیلا 04:30 یکشنبه 12 مهر 1394
0
 امیر یاشار فیلا

وبگاه علمی «بیگ‌بنگ» نوشت :
رویای سفر به مریخ، دست‌یافتنی‌تر شد

«... دانشمندان ناسا با استناد به نتایج بررسی‌هایی که مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) انجام داده است، وجود جریان آب شور در این سیاره را تأیید کرده‌اند. اکنون که وجود آب در مریخ تأیید شده، اقامت انسان در این سیاره به رویایی دست‌یافتنی‌تر از پیش تبدیل شده است ... محققان ناسا با تأیید وجود آب، در تلاش برای یافتن زیستِ میکروبی در گذشته یا اکنونِ مریخ و زیر رویه‌ی این سیاره هستند. تأیید وجود آبِ روان نشان داد که وجود زیستِ میکروبی در مریخ ناممکن نیست و پژوهش‌ها می‌تواند برای اثبات این موضوع پی گرفته شود ...»

متن کامل این نوشتار در وبگاه علمی «بیگ‌بنگ»

BigBang Mars
امیر یاشار فیلا 00:54 سه شنبه 14 مهر 1394
1
 امیر یاشار فیلا


کارت پستالی که از مریخ رسید

Mars PostCard 1
مریخ‌نورد «کنجکاوی» به شادباشی و فرخندگی هشتمین روزنه‌ی اکتشافی که حفر کرد، عکسی فرستاده که بیش‌تر به کارت پستالی می‌ماند که از مریخ  رسیده است.

برای هشتمین بار از هنگامی که مریخ‌نورد «کنجکاوی» روی بهرام یا مریخ فرود آمده، دست‌به‌کار حفر سوراخ و روزنه‌ای اکتشافی شده است. این مته‌کاری روی سنگی به نام «آسمان بزرگ» (Big Sky) انجام گرفته و «کنجکاوی» روزنه‌ای به عمق 65 میلی‌متر حفر کرد. بررسی و آزمایش نمونه‌های پودر سنگی که از «Big Sky» به دست آمده، به‌زودی با دستگاه‌های پرتو ایکس کانی‌شناسی «Chemin» و دستگاه بررسی نمونه‌های مریخ (SAM) انجام می‌پذیرد. ناسا به همین بهانه کارت پستالی را برای کسانی که کارهای «کنجکاوی» را دنبال می‌کنند، فرستاده است.

Mars PostCard

برگرفته از : gadgets.ndtv.com و earthsky.org و mars.jpl.nasa.gov
ویرایش : امیریاشار فیلا


امیر یاشار فیلا 13:51 آدینه 17 مهر 1394
0
 امیر یاشار فیلا

نوشتاری از وبگاه «نشنال‌جیاگرافیک» :
آب روان روی مریخ به‌راستی چه مفهومی دارد؟

3560407228
وسوسه‌انگیز است که وجود آب مایع در مریخ، نویدبخش یک دوره‌ی اکتشافی نوین در این سیاره است. در واقع تصور کنید نخستین انسان‌هایی که برای کاوش به مریخ می‌روند، خواهند توانست از آب شور، آب آشامیدنی تازه به دست بیاورند، یا شاید آن‌ها در دره‌های مرطوب مریخ و گاه پنهان، جایی که هنوز در سیاره‌ی سرخ سوخت‌وساز میکروب‌ها پیدا می‌شود، زیست را هم بیابند ...

برگردانِ این نوشتار را در وبگاه علمی «بیگ‌بنگ» بخوانید. 


امیر یاشار فیلا 14:00 آدینه 17 مهر 1394
0
 امیر یاشار فیلا


از یافته شدنِ آب در مریخ، تا رهسپار شدنِ آدمی به سیاره‌ی سرخ

خبر منتشرشده از سوی ناسا مبنی بر تأیید وجود آب در مریخ، این روزها در جهان دانش و فن‌آوری سروصدای بسیاری به راه انداخته است. پرسشی که ممکن است در ذهن بسیاری کسان پدید آمده باشد، این است که اساساً چرا مریخ تا این اندازه برای آدمی مهم است؟ یا چرا ناسا برای پژوهش‌هایی که در مریخ انجام می‌گیرند، بودجه‌ای جداگانه در نظر گرفته است؟ ...

این نوشتار از فرانک فراهانی (روزنامه‌نگار در زمینه‌ی دانش) را در وبگاه علمی «بیگ‌بنگ» بخوانید.

Faranak Farahani
امیر یاشار فیلا 12:33 چهارشنبه 13 آبان 1394
1
 امیر یاشار فیلا


نگاه جالب و دیگرسانِ ماه‌نامه‌ی «نجوم»
به یافته شدنِ آب روان در مریخ، در شماره‌ی 251 آن نشریه

نجوم 251

خبر ویژه‌ی شماره‌ی ۲۵۱ «نجوم» ـ همان‌گونه که انتظار می‌رفت ـ به خبر یافته شدنِ شورآب‌های مریخی اختصاص یافته است. نزدیک به یک ماه پیش بود که پژوهشگران ناسا پس از چند سال تلاش برای تفسیر پدیده‌ی خطوط تیره‌ی فصلی که بر روی شیب دهانه‌ها و دره‌های مریخ پدیدار می‌شود، سرانجام اعلام کردند که نشانه‌ها و مدارک لازم را به دست آورده‌اند تا با اطمینان روان شدنِ شورآب‌های مایع را در شکل‌گیریِ این پدیده تأیید کنند. پوریا ناظمی در گزارشی ویژه با نام جالب «مریخ نمناک» از خبری می‌نویسد که چشم‌انداز کاوش در همسایه‌ی سرخ زمین را تغییر داده است.

فهرست کامل مطالب این شماره از ماه‌نامه‌ی «نجوم» این‌جا در دست‌رس دوست‌داران است.

Namnaak Mars
امیر یاشار فیلا 14:26 چهارشنبه 13 آبان 1394
0
 امیر یاشار فیلا


نشست رسانه‌ای مهم ناسا برای اعلام یافته‌هایی درباره‌ی اتمسفر مریخ

ناسا اعلام کرده است که فردا (پنج‌شنبه، چهاردهم آبان) در نشستی رسانه‌ای یافته‌هایی مهم درباره‌ی اتمسفر مریخ را به آگاهی همگان خواهد رساند. پیش از این، ناسا در نشستی همانند، یافته شدنِ آبِ روان در سیاره‌ی سرخ را اعلام کرده بود.

MarsFuturePast
ناسا معمولاً نشست‌‌های رسانه‌ایِ چندانی برگزار نمی‌کند و به همین خاطر، اعلام برگزاری چنین نشستی، از سوی رسانه‌‌ها جدی گرفته می‌شود. پیش از این، در نشست خبری مهمی که ناسا نزدیک به چهل روز پیش برگزار کرد، به‌طور رسمی وجود آبِ روان در مریخ تأیید شد. اکنون قرار است فردا (پنج‌شنبه) در ساعت ۲۲:۳۰ (به وقت تهران) نشستی برگزار شود که به گفته‌ی مقام‌های ناسا، در آن یافته‌هایی کلیدی درباره‌ی اتمسفر مریخ اعلام خواهد شد. کسی نمی‌داند قرار است چه مواردی در این نشست مطرح شود، اما این یافته‌ها از اطلاعاتِ دریافت‌شده از فضاپیمای «MAVEN» به دست آمده‌اند. این فضاپیما از سال ۲۰۱۴ دارد لایه‌های بالایی اتمسفر مریخ را می‌کاود و بررسی می‌کند و نخستین بار است که قرار است یافته‌های آن اعلام همگانی شود.
مدارگرد «MAVEN» که 22 سپتامبر سال 2014 (31 شهریور 1393) به درون اتمسفر مریخ رفت، از آن هنگام تا کنون سرگرم این مأموریت بوده است که آگاهی‌ها و نشانه‌هایی را گردآوری کند تا بر پایه‌ی آن‌ها دریابیم که برای اتمسفر به‌نسبت بزرگ و محافظ مریخ که میلیون‌ها سال پیش توانسته زمینه‌ساز ماندگاریِ زیست شود، دقیقاً چه رخ داده است.
نشست خبری فردا را «جیم گرین»، مدیر بخش دانش‌های سیاره‌ایِ ناسا، که روان بودنِ آب در مریخ را اعلام کرده بود، با حضور تنی چند از اعضای برجسته‌ی گروه «MAVEN» برگزار خواهد کرد.

maven_mars_sunrise
برگرفته از : sciencealert.com و khabaronline.ir  
ویرایش : امیریاشار فیلا


امیر یاشار فیلا 14:38 آدینه 15 آبان 1394
0
 امیر یاشار فیلا


گردآورده‌های ناسا چه‌گونگی ربوده شدنِ اتمسفر مریخ را آشکار کرد

دانشمندان و دست‌اندکارانِ ناسا در نشستِ رسانه‌ای دیشبِ خود، یافته‌های تازه‌ی سه پژوهشی را که به‌تازگی بر پایه‌ی نشانه‌ها و آگاهی‌های گردآورده‌ی فضاپیمای «Maven» به انجام رسیده‌اند، اعلام کردند و دلایل وضعیت کنونی اتمسفر مریخ را برشمردند.

در روزنوشتِ شنبه (شانزدهم آبان) جزییاتِ بیش‌تری از این یافته‌ی مهم را با کاربرانِ فرهیخته‌ی iiiwe.com در میان خواهم گذاشت.

maven_mars_atmosphere