صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 شناسایی نخستین نشانه‌های آب زیرزمینی در مریخ بخش دانش و فن‌آوری

14

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

دانشمندان به‌تازگی نخستین نشانه‌های وجود یک سامانه‌ی آب زیرزمینی در ژرفنای مریخ را یافته‌اند. به گزارش «دیلی‌میل»، این نشانه‌ها حاکی از آن‌اند که این آب‌های زیرزمینی نقشی کلیدی در پیداییِ شواهد وجود حیات در این سیاره ایفا می‌کنند. این یافته‌ها که مداگرد «مارس اکسسپرس» (Mars Express) آن‌ها را به دست آورده، حاکی از آن‌اند که دهانه‌های عمیق آتشفشانی در ژرفنای مریخ توسط آب پدید آمده‌اند.

"فرانسیسکو سلز"(Francesco Salese) رهبر این پروژه تحقیقاتی از دانشگاه "اوترخت"(Utrecht) هلند اظهار کرد، سیاره مریخ در اوایل یک کره دارای آب بوده است. اما با توجه به تغییرات آب‌وهوایی این سیاره، آب عقب‌نشینی کرده و به آب‌های زیرزمینی تبدیل شده است.

در این مطالعه محققان ۲۴ دهانه آتشفشانی عمیق و محصور در نیم‌کره شمالی مریخ را مورد بررسی قرار دادند. هر کدام از این دهانه‌های آتشفشانی تقریباً ۴ هزار متر زیر سطح مریخ فرو رفته‌اند. این دهانه‌های آتشفشانی با عمق ۴ هزار تا ۴ هزار و ۵۰۰ متر بوده و نشان‌دهنده وجود آب هستند که به مرور زمان دچار تغییرات شده‌اند.

ویژگی‌های دیگری نیز در مریخ وجود دارد که می‌توان به وجود کانال‌ها، دره‌ها، دلتاهای منحنی و رسوبات اشاره کرد. دانشمندان معتقدند که قدمت اقیانوس‌های مریخ به ۳ تا ۴ میلیارد سال پیش بازمی‌گردد.

"جیان گابریل اوری"(Gian Gabriele Ori) از محققان دانشگاه "اوترخت" گفت: ما فکر می‌کنیم این اقیانوس ممکن است به یک سیستم آب زیرزمینی متصل باشد که در سراسر سیاره پخش شده است. این اکتشاف وعده جست‌وجوی حیات روی سیاره سرخ را می‌دهد.

محققان در پنج دهانه آتشفشانی مجموعه‌ای از رس‌، کربنات و سیلیکات را کشف کردند. این مواد معدنی با ظهور زندگی روی زمین مرتبط هستند و وجود آنها این نظر را که مریخ روزی سیاره‌ای برای زندگی بوده است، تقویت می‌کند.

برگرفته از : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

یکشنبه 12 اسفند 1397 ساعت 09:27  
 نظرات