صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 زهی دولت، زهی رفعت ... بخش عمومی

18

نوشتاری کوتاه درباره‌ی کاخ شهرداری تبریز و نماهایی چند از این عمارتِ هفتادوپنج‌ساله ...

زهی دولت، زهی رفعت، زهی بخت و زهی اختر / که مطلوب همه جان‌ها کند از جان طلب ما را
به سوی خطه‌ی تبریز چه چشمه آب حیوان‌ست / کشاند دل بدان جانب به عشق چون کنب ما را

(مولوی، دیوان شمس، غزلیات)


کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که ساختِ آن از سال 1314 تا 1318 خورشیدی، به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و ویرانه‌ی «کوی نوبر» با نظارت مهندسان آلمانی، در زمانی که حاج‌ارفع‌الملک جلیلی شهردار تبریز بود، با بودجه‌ی 2500000 ریال (250هزار تومان) انجام گرفت.
کاخ شهرداری تبریز در میانی‌ترین نقطه‌ی شهر تبریز و در میدان شهرداری یا «میدان ساعت» آن شهر (نامور به «ساعات گاباقی») واقع است.
کاخ شهرداری تبریز از همان آغاز ساخته شدن تا کنون، به‌عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز به کار گرفته شده است و امروزه در ساختار اداریِ مبتنی بر شهرداری‌های منطقه‌های ده‌گانه‌ی شهر تبریز، این بنا «شهرداری مرکزی شهر تبریز» به شمار می‌رود؛ و البته همچنان بیش‌تر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز است.
کاخ شهرداری تبریز یک برج ساعتِ چهاروجهی به‌ارتفاع 30متر و نیم دارد که با طنین موزون زنگ‌هایش، هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به آگاهی مردم تبریز می‌رساند. نمای بیرونی این ساختمان از سنگِ تراشیده است و نقشه‌ی آن، یک شاهین در حال پرواز را تداعی می‌کند، که با نمونه‌هایی از ساختمان‌های کشور آلمان در دوره‌ی پیش از جنگ جهانی دوم، هم‌خوانی و مطابقت دارد.
این عمارت در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به مناسبت بزرگ‌داشتِ یکصدمین سال پایه‌گذاریِ نخستین انجمن شهر و بلدیه‌ی ایران در تبریز، به «اولین موزه‌ی شهر و شهرداری‌های کشور» تبدیل و از ان بهره‌برداری شد. هم‌اینک نیز افزون بر «نخستین موزه‌ی شهر و شهرداری‌های کشور»، شورای شهر تبریز نیز در بخشی از این ساختمان جای‌گیر و مستقر شده است و نشست‌های رسمی این شورا در آمفی‌تئاتر این ساختمان تشکیل می‌شود. شهردار کلان‌شهر تبریز نیز شماری از دیدارهای رسمی و دیپلماتیک با مقامات بلندپایه را در این کاخ انجام می‌دهد.به آگاهی دوستان و همکاران ارجمندم می‌رسانم : عکس پایانی این مجموعه، همان عکسی‌ست که قرار بود موضوع روزنوشتِ «نمایی از درونِ ساختمان تاریخی شهرداری تبریز» باشد؛ اما گویا فایل تصویریِ یادشده برای شماری از دوستان باز نشده بود.

دوشنبه 15 آبان 1391 ساعت 10:17  
 نظرات    
 
م افتخاری 16:10 دوشنبه 15 آبان 1391
1
 م افتخاری
که باز هم باز نشده است
وشاید باز نخواهد شد
م خلیلی 23:08 دوشنبه 15 آبان 1391
0
 م خلیلی
ممنون از اطلاعات تکمیلیتون.... این شاهین در حال پرواز کجاست؟؟
محمد ذوالفقاری 23:20 دوشنبه 15 آبان 1391
1
 محمد ذوالفقاری
کلا تصاویر ارسالی در سایت با مشکل باز میشوند .
سپاس از ارسال این مطلب
رضا عبدالهی 00:44 سه شنبه 16 آبان 1391
0
 رضا عبدالهی
با سپاس فراوان از شما مهندس عزیز
امیریاشار فیلا 02:18 سه شنبه 16 آبان 1391
0
 امیریاشار فیلا

لطف دارید خانم مهندس خلیلی.
در عکس‌های سوم، پنجم و ششم، اگر صفحاتِ ساعت‌ها را دو چشم شاهین فرض کنید، چهره‌اش اندک‌اندک آشکار می‌شود.
بال‌های گشوده‌اش هم امتداد ساختمان در دو سوی برج ساعت هستند که در این نماها دیده نمی‌شوند.
اگر عکس و نمای به‌تری به دست بیاورم، حتماً برایتان خواهم فرستاد.پوزش می‌خواهم که آن نمای درونی باز در این‌جا هم رؤیت‌پذیر نیست.
لطفاً آن را در این نشانی ببینید :

http://vista.ir/magpics/4d02031e91d9658489951dc92.jpg
مائده علیشاهی 19:36 شنبه 20 آبان 1391
1
 مائده علیشاهی
جناب فیلا عکس جدید مبارک.....
چشممون به جمال شما روشن شد...:)
بابت روزنوشت هم تشکر ویژه
امیریاشار فیلا 01:12 یکشنبه 21 آبان 1391
1
 امیریاشار فیلا

سپاسگزارم خانم مهندس علیشاهی؛ شما همچون همیشه لطف دارید.
من هم همین‌جا، همین موضوع را به دیگر همکار و دوست ارجمندمان، خانم مهندس خلیلی تبریک می‌گویم، و امیدوارم به‌زودی این تبریک را به خود شما هم ـ خانم علیشاهی ـ بگوییم.

:-)


البته این نخستین بار نیست که من در پروفایل‌ام عکسی از چهره‌ی خود می‌گذارم؛ دوستانی که پیشینه‌ی عضویت‌شان به پیش از شهریور پارسال برسد، به احتمال فراوان به یاد دارند که من، از هنگام عضو شدن‌ام در iiiwe در شهریور 1389 تا نزدیک به یک سال پس از آن، به‌تناوب عکس‌های گوناگونی از خودم را در صفحه‌ی شخصی‌ام گذاشته بودم.
ضمن آن که خردادماه امسال هم در روزنوشتِ «رصد گذر ناهید، از پارک کوهستانی صفه‌ی اصفهان» که در نشانی زیر در دسترس است، باز هم عکسی از من، این بار خیره‌شده به لکه‌ی ریز ناهید بر گِرده‌ی خورشید ـ در iiiwe انتشار یافته بود :

http://filaa.iiiwe.com/observations_venus_transits_highland_park


این را بیش‌تر از آن رو یادآوری کردم که عصر روز شنبه و به فاصله‌ی کم‌تر از دو ـ سه ساعت پس از قرار گرفتن عکس تازه‌ام در پروفایل، دوستِ مهندسی که چندین ماه است همدیگر را ندیده‌ایم، پیامک فرستاده بود : «به‌به، عکس جدید مبارک! ولی چرا کادربندیش این‌جوریه؟ نکنه کچل شدی مهندس؟ [صورتکِ ریسه رفتن در پایانِ پیام]».

بنابراین، این را گفتم تا به آن دوستِ گرامی و دیگر شکاکان و غم‌خوارانِ عزیز بگویم :
دوستان! همدردان! بد به دل‌تان راه ندهید؛
همان‌گونه که از عکس مورخ هفدهم خردادماه پیداست، سر من هنوز تا مرحله‌ی تاسی و بی‌مویی، قدری فاصله دارد.
روند ریزش مو هر اندازه هم شدید و سریع باشد، باز هم کسی از خرداد تا مهر، این‌قدر مو را از دست نمی‌دهد؛ خیال‌تان آسوده و راحت!


D-:
م خلیلی 19:36 یکشنبه 21 آبان 1391
0
 م خلیلی
ممنون آقای مهندس فیلا.
متاسفانه گویا اشکالی در حساب کاربری من افتاده. چون من تصاویر جدید اعضا - حتی خودم- را نمی توانم ببینیم..یعنی همان تصاویر قبلی دیده می شوند.