صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 انجام نخستین آزمایش «اختلاف منظر» میان‌ستاره‌ای توسط فضاپیمای «نیوهورایزنز» بخش نقشه برداری

11

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

فضاپیمای رباتیک «نیوهورایزنز» (New Horizons) ناسا ۴.۳ میلیارد مایل مسافت را برای انجام نخستین آزمایش «اختلاف منظر» میان‌ستاره‌ای پیموده است. به گزارش «دیلی‌میل،» جابه‌جا شدن ظاهری یک شیء نسبت به زمینه‌اش را که معلول جابه‌جا شدن ناظر باشد، «اختلافِ منظر» یا دیدگشت می‌گویند. این حرکت ظاهری در واقع معلول حرکت انتقالی زمین به‌ دور خورشید است. این فضاپیما آزمایش یادشده را انجام داد تا نشان دهد موقعیت ستاره‌ها در فضا متفاوت از آن چیزی است که در زمین مشاهده می‌شود.

فضاپیمای رباتیک "نیوهورایزنز" نخستین فضاپیمایی بود که سیاره پلوتون را از نزدیک مورد بررسی قرار داد و اکنون این فضاپیما برای گرفتن عکس‌هایی از "یک آسمان بیگانه"(an alien sky) در فضا گشت می‌زند. این فضاپیما تاکنون بیش از چهار میلیارد مایل از زمین فاصله گرفته و در حال ثبت تصاویری از مناظری است که در آن ستاره‌ها در مناطق مختلفی نسبت به آنچه از زمین مشاهده می‌شوند قرار گرفته‌اند.

تصاویر نشان می‌دهد که ستارگان نزدیک پلوتون همانند ستاره "پروکسیما قنطورس"(Proxima Centauri) و ستاره "ولف ۳۵۹"(Wolf ۳۵۹) در قسمت‌های مختلفی از آسمان قرار گرفته‌اند و مکان آنها نسبت به مکانی که منجمان از زمین شاهد آن بوده‌اند متفاوت است. با توجه به فاصله بین فضاپیما و سیاره پلوتون این فضاپیما توانست اولین آزمایش "اختلاف منظر" بین ستاره‌ای را انجام دهد.

"آلن استرن"(Alan Stern) محقق اصلی فضاپیمای نیوهورایزنز از موسسه تحقیقات جنوب غربی(SWRI) گفت: باید بگوییم که دید فضاپیمای نیوهورایزنز به آسمان نسبت به آنچه ما از زمین مشاهده می‌کنیم متفاوت است و این موضوع به ما اجازه داده است کاری را انجام دهیم که قبلاً انجام نشده بود و این کار مشاهده ستارگان از فاصله بسیار نزدیک است. ما توسط داده‌های این فضاپیما درمی‌یابیم که موقعیت قرار گرفتن آنها در آسمان متفاوت از آنچه در زمین مشاهده می‌کنیم است.

محققان این تیم از ۲۲ تا ۲۳ آوریل جهت دوربین دوربرد تلسکوپ نیوهورایزنز را به سمت ستاره‌های نزدیک آن که دو ستاره "پروکسیما قنطورس"(Proxima Centauri) و ستاره "ولف ۳۵۹"(Wolf ۳۵۹) هستند، تغییر دادند.

طی این مدت فضاپیمای مذکور حدود ۴.۳ میلیارد مایل از زمین فاصله داشت که این موضوع آن را به انجام آزمایش اختلاف منظر قادر می‌ساخت.

استرن گفت: هیچ چشم انسانی با چشم غیر مسلح نمی‌تواند این تغییرات در مکان ستاره‌ها را تشخیص دهد.

انجام آزمایش اختلاف منظر به دانشمندان کمک می‌کند تا فاصله ستاره‌ها از یکدیگر را اندازه گیری کرده و مکان آنها را در فضا تشخیص دهند.

نیوهورایزنز فضاپیمای رباتیک ناسا و بخشی از برنامه‌های فضایی "مرزهای نو" است که در ۱۹ فوریه ۲۰۰۶ میلادی به‌ سوی کمربند کویپر حرکت کرد. این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بین‌سیاره‌ای یا "سیاره‌پیما" هم خوانده‌اند، نخستین فضاپیمایی است که به‌ سوی پلوتون پرواز کرد و به مطالعه درباره این سیاره کوتوله و پنج قمر آن که تاکنون شناخته‌ شده، به‌ ویژه" شارون"(Charon)، پرداخت. این کاوشگر فضایی ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ پس از گذر از کنار پلوتون به سراغ کمربند کویپر رفت تا دستکم با یکی از اجرام این کمربند نیز دیدار کند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

برگرفته از : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

دوشنبه 26 خرداد 1399 ساعت 12:42  
 نظرات