صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 سه‌شـنبه‌ها با استاد ـ 6 : معرفی دو کتاب از ترجمه‌های استاد شهریاری بخش عمومی

16
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید) 

 

«تا جایی که ممکن است، از کار انفرادی پرهیز کنیم و دانش­اندوزی را به صورت یک کار گروهی درآوریم. با این کار، دانش در ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان نهادینه خواهد شد.»

ـ سخنی از زنده‌یاد استاد پرویز شهریاری

 

 

ـ معرفی کتاب «آمادگی برای المپیادهای ریاضی»

 


 

پدیدآورندگان : آ.ل.توم ، ژ.م.رابوت، و.ل.گوتنماخر، ن.ب.واسیلیف

برگردان : استاد پرویز شهریاری

ناشر : انتشارات فاطمی

شمار صفحات : 256

چاپ سوم : 1376

 

کتاب «آمادگی برای المپیادهای ریاضی» به کار کسانی می‌آید که دوستدارِ حلِ مسئله‌های نامتعارف هستند. ضمن حل این مسئله‌ها، به دلیل وقت آزادی که برای کار با آن‌ها وجود دارد، نه تنها می‌توان نیروی خود را در پیدا کردنِ روش‌های گوناگونِ بررسی مسأله‌های نامتعارف آزمایش کرد و تکامل داد، بلکه راه برای مقایسه‌ی آن‌ها با مسأله‌های خویشاوند، و همچنین تعمیمِ آن‌ها باز است؛ و دانش‌آموزِ علاقه‌مند می‌تواند بدون نگرانی از به پایان رسیدنِ وقت، همه‌ی جنبه‌های گوناگونِ آن را بررسی کند و بکاود. هدفِ کتاب نیز یاری رساندن به همین‌گونه نش‌های نوآورانه و خلاقِ ذهنی‌ست.

مسأله‌های این کتاب از میان مسأله‌هایی برگزیده شده‌اند که استادان ریاضیِ اتحاد جماهیر شوروی سابق، در سال‌های گذشته برای المپیادهای ریاضیِ آن‌جا و دانش‌آموزان سال‌های پایانیِ دبیرستان طرح و پیشنهاد کرده‌اند.

 


 

ـ معرفی کتاب «خلاقیت ریاضی»


 

پدیدآورنده : جورج پولیا

برگردان : استاد پرویز شهریاری

شمار صفحات : 696  

ناشر : انتشارات فاطمی

چاپ هفتم : 1382

جورج پولیا، نویسنده‌ی این کتاب، که در سال 1985 در سن نود و هشت‌سالگی درگذشت، یکی از بزرگ‌ترین متخصصان ریاضیات کاربردی و در عین حال، یک مربی پرکار و شیفته‌ی ریاضیات بود. او به خاطر کارهای علمی فراوان و بی‌اندازه متنوعی که از خود به یادگار گذاشته است، و همچنین به خاطر دو اثر خود به نام‌های «نامساوی‌ها» و «نامساوی‌های هم‌پیرامون در فیزیک ریاضی» در میان متخصصانِ ریاضی، شهرتی به‌سزا دارد. dir=ltr>

کارهای بدیع و ابتکاری او در هنر کشف کردن و درست و منطقی داوری کردن، سال‌هاست که در سراسر جهان به صورت کتاب‌های مرجعِ هر آموزگار و هر مربی آموزشی درآمده است.

کتاب «خلاقیت ریاضی» در زمینه‌ی «هنر کشف کردن» نوشته شده است و می‌آموزد که چگونه می‌توان همه‌ی آموزگاران، به‌ویژه معلمان ریاضی، و نیز دانش‌آموزان و دانشجویان را به سوی آفرینندگی و کشف و نوآوری رهنمون شد و دانشمندانِ آینده را پرورش داد.

در هفته‌های آینده و در بخش‌های بعدیِ «سه‌شنبه‌ها با استاد»، بیش‌تر و مفصل‌تر درباره‌ی این کتاب و موضوعِ مهمش سخن خواهیم گفت.

 

ـ اگر به هر دلیل نوشتار بالا را درهم‌ریخته و نابه‌سامان مشاهده می‌کنید و خواندنش برایتان دشوار است، می‌توانید آن را از روی فایل Word پیوست مطالعه بفرمایید.

همچنین به پیوست همین روزنوشت، خبرنامه‌ی شماره‌ی 130 انجمن ریاضی ایران که در صفحاتِ 25 تا 27 آن مطالبی درباره‌ی زنده‌یاد استاد شهریاری درج شده، در قالب یک فایل PDF در دسترس دوستداران است.

 


 

بخش‌های پیشینِ زنجیره‌نوشتارهای «سه‌شنبه‌ها با استاد» را می‌توانید در این نشانی‌ها بخوانید : 

 

گردآوری، سامان‌بخشی و آماده‌سازی : امیریاشار فیلا

 از آن رو که هدف از آماده‌سازی و انتشار زنجیره‌نوشتارهای «سه‌شنبه‌ها با استاد» زنده نگاه داشتنِ یاد و نام استاد پرویز شهریاری‌ست،  نقل و بازنشر همه‌ی بخش‌های این مجموعه‌نوشتار به هر شکل و در هر جا آزاد است. اگر نامی هم از گردآورنده‌ی مجموعه بُرده شود، موجب سپاس
خواهد بود.

 سه شنبه 6 تیر 1391 ساعت 09:37  
 نظرات    
 
نورالله جویا 14:38 پنجشنبه 8 تیر 1391
0
 نورالله جویا
سلام امیریاشارمن می توانم باتوجه به توانمندیهای "خبرگزاری فارس"درحدتوانم درخدمت شماودیگردوستان مهندس باشم.باتشکرwwww.joyabargh.blogfa.com
امیریاشار فیلا 02:05 آدینه 9 تیر 1391
0
 امیریاشار فیلا

موفق و مؤید باشید.
نیما محسون 22:12 آدینه 9 تیر 1391
0
 نیما محسون
ممنون
سید ابراهیم موسوی نژاد 20:02 شنبه 10 تیر 1391
0
 سید ابراهیم موسوی نژاد
بسیار عالی
مائده علیشاهی 19:44 دوشنبه 12 تیر 1391
0
 مائده علیشاهی
سپاس از شما...
پایدار باشید