صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 «انسان‌ها نیازی به سخن گفتن نخواهند داشت»؟ بخش دانش و فن‌آوری

11

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

«ایلان ماسک» به‌تازگی در بخشی از پادکست «The Joe Rogan Experience» گفته است که انسان‌ها از ۵ یا ۱۰ سال آینده، با هم به‌صورت غیرکلامی ارتباط برقرار خواهند کرد و دیگر با یکدیگر گفت‌وگو و همسخنی نخواهند کرد.

در این پادکست، «ایلان ماسک» از دستاوردهای دانش در زمینه‌های گوناگون سخن گفت؛ برای مثال، به دستگاه‌های کاشتنی مغز و همچنین مشکلات مربوط به امنیت خانه‌ها اشاره کرد و وقتی نوبت به توانایی ارتباط برقرار کردن انسان‌ها با یکدیگر رسید، ماسک پیش‌بینی کرد که انسان‌ها از ۱۰ سالِ دیگر، نیازی به سخن گفتن نخواهند داشت. مدیرعامل تسلا در این پادکست گفت: «روزی در آینده می‌توانید ذهن یکدیگر را بخوانید و به صورت غیرکلامی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، بی آن که دهانتان را به کار ببرید.»

ماسک تنها از گفت‌وگو، ای‌میل و پیام‌ها سخن نگفت، بلکه گفت سامانه‌ای از همزیستی میان انسان و هوش مصنوعی را مدنظر دارد که با آن، تبادل‌نظر و بده‌بستانِ ایده‌ها بی واژه‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

مدیرعامل «اسپیس‌ایکس» درباره‌ی این نظریه‌ی خود افزود: «مغز ما تلاش بسیاری می‌کند تا مفاهیم پیچیده را درون واژه‌ها فشرده کند و اطلاعات بسیاری در این میان نابود می‌شوند. زمانی که این کلمات را می‌گویید، آن‌ها تفسیر و ترجمه می‌شوند و سپس درونِ گوش فرد مقابل از حالت فشرده خارج می‌شوند.»

به باور «ماسک»، برای ارتباط سریع‌تر و دقیق‌تر می‌توان انسان را با ماشین ادغام کرد؛ چون فشرده‌سازیِ ایده‌ها با کلمات می‌تواند ارتباط برقرار کردن را به امری سخت تبدیل کند. بنابراین، ارتباط غیرکلامی می‌تواند باعث ارتباط بهتر میان افراد شود. به گفته‌ی «ماسک»، انسان تا حدودی سایبورگ به شمار می‌شرود، چرا که گوشی هوشمند، لپ‌تاپ و دستگاه‌های الکترونیکی دارد.

شرکت «نورولینک» که «ایلان ماسک» آن را مدیریت می‌کند، در حال کار روی ایمپلنت مغز است که می‌تواند به‌صورت مستقیم با مغز بیمار ارتباط داشته باشد تا آسیب‌های مغزی را درمان کند. شاید نزدیک به یک سال دیگر نورولینک به خواسته‌ی خود دست پیدا کند. باید منتظر ماند و دید پیش‌بینی ماسک مبنی بر حذف ارتباطات کلامی میان انسان‌ها طی ۵ تا ۱۰ سال آینده محقق می‌شود یا نه.

برگرفته از : خبرگزاری سینا
ویرایش : امیریاشار فیلا

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 09:18  
 نظرات