صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 یک عکس ، یک عکاس ـ 24 : آسمانی با چهار سوژه بر فراز دریاچه‌ی بزرگ نمک بخش عمومی

4


این بار عکسی از گنجینه‌ی «چشم‌انداز نجومی روز» ناسا را برگزیده‌ایم. ناسا در این وبگاه هر روز نمایی شگفت‌انگیز و تماشایی از کیهان را پیش چشم کاربرانش می‌گذارد و آماده کردنِ نوشتار توضیحی عکس را هم به اخترشناسی حرفه‌ای می‌سپارد. عکس زیر را «مایکل ویلسن» (Michael Wilson) گرفته و آن را «آسمانی با چهار سوژه بر فراز دریاچه‌ی بزرگ نمک» نامیده است. کارشناس ناسا نیز آن را این‌گونه تشریح کرده است:
«این، آسمانی بود که باید به کودکان نشان داده می‌شد. روی‌هم سه کودک، سه سیاره، ماه، یک ستاره، یک هواپیما و یک مادر، همگی در یک قاب در کنار دریاچه‌ی بزرگ نمکِ ایالت یوتا، در اوایل سپتامبر 2005 ثبت شده‌اند. همین چشم‌انداز از آسمانِ شلوغ و چهارسوژه‌ای ـ بی هواپیما و چهار سوژه‌ی زمینی ـ را هفته‌ی گذشته نیز از سراسر زمین می‌شد دید. آسان‌ترین چیز برای دیدن، هلال ماه است که رخشان‌ترین گوی آسمان در نمای گرفته‌شده است. ناهید بالاترین سیاره‌ای است که در آسمان دیده می‌شود، همراه با مشتری در سمت راستش. ستاره‌ی فروزانِ «بی‌ژوبین» یا «سماک اعزل» هم درست زیر پای ناهید، گروه چهارتایی آسمان را کامل کرده است. خط درخشان بخش راستِ عکس، یک هواپیماست. مادر نشسته است. پدربزرگ به پاس زیبایی این لحظه، عکس را گرفته است.
این هفته در آسمانِ پیش از آفتاب، همراهیِ همانندی میان سیاره‌ها را می‌توان دید.

برگرفته از : apod.nasa.gov
گزینش و برگردان : امیریاشار فیلا

■ این هم دست‌رسی‌ها و لینک‌های بیست‌وسه بخش پیشین «یک عکس ، یک عکاس»
برای دوستانی که این بیست‌وسه بخش را ندیده‌اند :
یک دو سه چهار پنج شش هفت هشت نُه ده یازده دوازده سیزده چهارده پانزده شانزده هفده هژده نوزده بیست بیست‌ویک بیست‌ودو بیست‌وسه

سه شنبه 19 آبان 1394 ساعت 12:04  
 نظرات