صفحه شخصی امیریاشار فیلا   
 
نام و نام خانوادگی: امیریاشار فیلا
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی نقشه برداری
شغل:  پژوهشگر ، ویراستار و روزنامه‌نگار حوزه‌ی شهر ، مهندسی و ساختمان
تاریخ عضویت:  1389/06/12
 روزنوشت ها    
 

 برآورد سن ماه از روی سنگ‌های مأموریت آپولو ۱۴ بخش دانش و فن‌آوری

6به لطف سنگ‌هایی که طی ماموریت آپولو ۱۴ از ماه به زمین آورده شده‌اند، پژوهشگران سرانجام توانستند سن دقیق ماه را محاسبه کنند و بر پایه‌ی این محاسبه، تنها قمر زمین ۴.۵۱ میلیارد سال سن دارد.

این یافته‌ها نشان می‌دهند ماه تقریبا ۶۰ میلیون سال پس از شکل‌گیری سامانه خورشیدی متولد شده‌است و سن آن ۱۴۰ میلیون سال بیشتر از سنی است که پیش از این محاسبه شده‌بود.

دانشمندان با بررسی سنگ و خاک جمع‌آوری شده توسط ماموریت آپولو ۱۴ که در سال ۱۹۷۱ به ماه رفت، دریافته‌اند که ماه ۴.۵۱ میلیارد سال سن دارد.

اخترشناسان همواره بر این باور بودند که ماه حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون سال پس از به وجود آمدن سامانه خورشیدی شکل گرفته است. اما تحقیق جدید که در مجله Science Advances منتشر شده، نشان می‌دهد ماه طی ۶۰ میلیون سال پس از تولد سیاره زمین بوجود آمده است.

به گفته ملانی باربونی، از دپارتمان علوم زمین، سیارات و فضا در دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس، این تحقیق توانسته حداقل سن ماه را تعیین کند. وی می‌گوید همکارانش با استفاده از روش سنجش سن با استفاده از اورانیوم و سرب بر روی نمونه‌های سنگ و خاک بدست آمده از ماموریت آپولو ۱۴ که حاوی ماده معدنی زیرکنیوم هستند،‌ موفق به شناسایی سن ماه شده اند.

این کشف جدید از آن رو اهمیت دارد که میزان سنگ‌های باقی مانده روی سطح ماه چندان زیاد نیست و بیشتر نمونه‌هایی که به زمین بازگشته‌اند درواقع ترکیبی از سنگ‌های مختلف و تکه‌های شهاب‌سنگ‌هاست. از این رو به جای بررسی سنگ‌ها محققان به بررسی زیرکون موجود در آن پرداختند، عنصری که با اولین سرد شدن ماه و تبدیل شدن آن به جرمی سنگی در این قمر ایجاد شده‌است و از آن زمان به بعد دست‌نخورده و بدون تغییر باقی مانده‌است.

محققان از درون این عنصر اورانیوم، سرب، لوتتیوم و هفنیوم استخراج کردند و با استفاده از اورانیوم موفق شدند تاریخ دقیق تولد ماه را تعیین کنند.

برگرفته از :
خبرآنلاین

دوشنبه 27 دی 1395 ساعت 19:36  
 نظرات